Motywacja samego siebie w nowoczesnym świecie

Klucz do sukcesu

Pewnie często zastanawialiście się nad tym co sprawia, że niektóre osoby odnoszą sukcesy i są tak hiperaktywne a inne nie mają sukcesów i siedzą w domu. Oczywiście problem jest bardzo złożony i wskazanie jednego czynnika nie wyczerpuje jego bogactwa. Wskazanie takiego czynnika może jednak zwrócić nam uwagę na to czego nam właśnie brakuje. Dlatego też w tym krótkim tekście zajmiemy się sprawą zasadniczą: jego tematem będzie automotywacja.

Definicja

Automotywacja to zdolność do mobilizowania się do działania. Jest to zdolność endogenna co oznacza umiejętność mobilizowania się do osiągnięcia określonego celu bez pomocy innych. W praktyce samomotywacja przejawia się w szeregu działań jak choćby pozytywne mówienie do siebie, mobilizowanie się werbalne czy podtrzymywanie w sobie euforii do działania. To zjawisko jest bezpośrednio związane z zasobami energetycznymi jakie posiadamy. Prawda jest taka, że żadne myślenie pozytywne nie pomoże jeśli będziemy zmęczeni. Jest to sprawa stosunkowo oczywista o które warto wiedzieć.

Jak to osiągnąć?

Bycie zmotywowanym to wcale nie jest taka prosta sprawa. Niektórym przychodzi to łatwo. Innym dużo trudniej. Ogólnie jednak wszystko sprowadza się do tego, aby odnaleźć sens w działaniu. Aby przestać nic nie robić i wyjść z zaklętego kręgu prokrastynacji. Wyjście z takiego kręgu nie jest wcale szybkie. Jest to długi proces, który wymaga budowania nowych nawyków i celów. Jest to podejście naprawdę efektywne a jednocześnie przynoszące korzyści długoterminowe.

Kiedy samemu nie dajesz rady

Oczywiście czasami nasza wewnętrzna motywacja nie wystarcza. Automotywacja musi być uzupełniona siłą z zewnątrz. W takich sytuacjach niezastąpieni są znajomi a także rodzina. Nasi bliscy mogą dać nam energię i motywację z zewnątrz. Czasami niezbędna jest konsultacja z kimś kto wie jak motywować: z profesjonalnym coachem albo mentorem – kimś kto ma doświadczenie i konkretne strategie pomagające nam działać. Jeśli jesteś w takiej sytuacji to nie wahaj się tylko działaj. W końcu chodzi tu o Twoje zdrowie i zadowolenie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nikt jeszcze nie skomentował.

Zostaw swój głos.