Poznaj metody wyceny spółki

Proces, podczas którego określa się wartość firmy w jednostkach pieniężnych. W zależności od potrzeb jest kilka metod takiej wyceny. Wycena firmy to nie tylko fundusze na koncie, ale też akcje, obligacje i opcje. Poza tym wlicza się tu całe przedsiębiorstwo i wartości niematerialne, takie jak patenty i znaki handlowe.

Konieczność wyceny działalności pojawia się w momencie, gdy planujemy jej sprzedaż lub też fuzję. Po otrzymaniu wstępnej propozycji sprzedaży firmy każdy właściciel o taką wycenę powinien się postarać. Jeśli już otrzyma wszelkie dane od eksperta jego zadaniem jest ocenić, ile tak właściwie warta jest jego firma? Jego zadaniem jest wybranie transakcji atrakcyjnych dla swojego przedsiębiorstwa. W spółkach udziały wycenia się wtedy, gdy dokonywane są jakiekolwiek zmiany w strukturach prawnych firmy, szczególnie przekształcenia w spółki, czy aporty.

Kiedy jeszcze stosować wycenę?

Oprócz tego wycena taka jest przeprowadzana w momencie, gdy sporządzamy skonsolidowane sprawozdania finansowe do określenia wartości godziwej aktywów. Bardzo często wycenę stosuje się jako zabezpieczenie dla banku udzielającego kredytu. Tak naprawdę sama wycena może zawierać nawet najprostsze kalkulacje porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyników innych spółek giełdowych, których może dokonać każdy kto ma wystarczającą wiedzę o rynku kapitałowym i giełdzie. Nie da się jednak ukryć, że wiarygodne są tylko badania eksperta, a nawet jeśli porównamy naszą firmę z jakąś inną na rynku, to nasze wnioski, wcale nie muszą zgadzać się z tym, jaka jest rzeczywistość. Tylko ekspert potrafi stworzyć obraz naszej firmy pod względem finansowym, gdyż porównywanie nie przynosi najlepszych skutków.

Jak przeprowadzić wycenę?

Tak naprawdę podobieństwo raportu porównawczego do takiego profesjonalnego zbudowanego na podstawie realnych wyników i dokumentów jest znikome. Najlepiej więc zatrudnić do tego specjalistę, ponieważ tylko wtedy możemy być pewni, że nasza wycena się do czegoś przyda, a nie zmarnujemy czasu, aby obejrzeć prawdopodobne wyniki, tylko dostaniemy je w wiarygodne w raporcie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nikt jeszcze nie skomentował.

Zostaw swój głos.