Co z kredytem po przyjęciu euro?

Coraz częściej słyszy się ostatnio o możliwości przystąpienia Polski do Strefy Euro, co przyniosłoby zmianę waluty i być może prawdziwy ekonomiczny chaos. Są zwolennicy jak i wielu przeciwników tego rozwiązania. Najbardziej obawiają się tego osoby, które obecnie mają już jakiś kredyt albo zamierzają go wziąć, niezależnie od tego czy są zainteresowani pożyczkami na samochód, czy kredytami hipotecznymi. Wiele zależy też od tego w jakiej walucie obecnie jest kredyt.

Kredyt w złotówkach

Osoby, które mają kredyt hipoteczny i spłacają go w złotówkach, nie muszą obawiać się zbytnio przyjęcia waluty euro. Może wręcz okazać się to dla nich korzystne, bo przyniesie spadek oprocentowania a co za tym idzie, płaconych rat. W Polsce obowiązywać będzie bowiem taka sama stopa procentowa jaka jest w całej Strefie Euro, dotychczas była tam niższa niż w Polsce, nawet porównując to z okresem, kiedy w Polsce były najniższe stopy w historii. Wystarczy porównać ostatni czas, kiedy stawka WIBOR 3M wynosiła 3,35%, a stawka EURIBOR 3M zdecydowanie mniej, bo 0,21%. Dla kredytobiorców polskich mogłoby to więc oznaczać spadek poziomu rat nawet o jedną trzecią, co jest zdecydowanie odczuwalną kwotą.

Kredyt we frankach

Osoby, które posiadają kredyt w szwajcarskich frankach, nie mogą już liczyć na takie korzyści, ich kredyty zależne są bowiem od stóp procentowych obowiązujących w Szwajcarii, która jest niezależna od Unii Europejskiej. Może zmienić się jedynie to, że kurs w jakim przelicza się złote na euro zostanie zablokowany, a wahania euro mają jakiś wpływ na aktualny kurs franka w naszym kraju. Jeśli zablokuje się jego kurs na poziomie, który będzie choćby zbliżony do obecnego, będzie to oznaczać, że frank już nigdy nie zejdzie poniżej poziomu, na którym znajdował się jakieś pięć lat temu. Oczywiście to wszystko spekulacje, bo być może nigdy nawet nie przyjmiemy euro i nic z tego nie stanie się rzeczywistością, ale w ciągu najbliższych dziesięciu czy kilkunastu wszystko może się odmienić, warto więc wiedzieć na co można być przygotowanym i czego się spodziewać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nikt jeszcze nie skomentował.

Zostaw swój głos.