Co różni kredyt na samochód i leasing

Wiele już było debat na tematy co jest lepsze – czy wzięcie samochodu w leasing, czy sfinansowanie go za pomocą kredytu samochodowego. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, i w obu można wykazać plusy i minusy. Ostateczny werdykt jest jednak indywidualny, bo uzależniony jest on od tego, jakie klient ma możliwości, jakie są jego oczekiwania i jakie aspekty uzna za najważniejsze.

Kredyt, leasing i podatek dochodowy

Jeśli porównać oba rozwiązania pod względem podatku dochodowego, kredyty na samochód jak i leasingi nie będą się znacząco różnić. Jeśli samochód kosztuje więcej niż 3,5 tysiąca złotych, trzeba będzie go amortyzować, co trwa sześćdziesiąt miesięcy dla nowego samochodu i trzydzieści dla używanego. Amortyzacja opisana jest wieloma ścisłymi przepisami, na przykład inne są one w gminach o wyższej stopie bezrobocia, dlatego też należy zapoznać się z nimi orientując, czy samochodu nie będzie dało się zamortyzować szybciej, czy nawet zrobić tego w całości. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że amortyzacji samochody osobowe podlegają do kwoty dwudziestu tysięcy złotych. Jeśli planowany jest zakup droższego samochód, zawsze warto rozważyć leasing, jako rozwiązanie nie posiadające takich ograniczeń. W dodatku w leasingu da się w jakimś stopniu manipulować kosztami. Opłata początkowa, która wynosi od jednego do nawet czterdziestu pięciu procent wartości pojazdu daje możliwość uzyskania znacznego kosztu już na wstępie leasingu. Minimalny czas leasingu to dwa lata, więc dzięki temu można przyspieszyć amortyzację. Jeśli jednak ktoś wybierze opcję na sześćdziesiąt miesięcy, czyli pięć lat, to leasing w takiej postaci będzie podobny do kredytu.

Własność samochodu w leasingu i kredycie

Jeśli kupimy samochód za gotówkę, mamy od razu pełną własność pojazdu. W pozostałych przypadkach banki częściowo przewłaszczają samochód, nieraz oczekując przy tym również cesji z AC. Oznacza to, ze przed wypłatą ewentualnego odszkodowania ubezpieczyciel będzie wymagał zgody banku, a w dodatku każda zmiana w dowodzie rejestracyjnym będzie musiała nastąpić za wiedzą i zezwoleniem banku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nikt jeszcze nie skomentował.

Zostaw swój głos.