Cele zarządzania płynnością finansową

Przedsiębiorcy niewątpliwie orientują się w sprawach płynności finansowej swojej firmy. Wiedzą również dlaczego muszą zachować jej właściwy poziom, a także jakie wiążą się z tym cele. Za podstawowy cel zarządzania płynnością finansową uważają utrzymanie ciągłości działania firmy. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa automatycznie przekładają się na płynność finansową.

Trzy podstawowe cele

Celem zarządzania płynnością finansową na pewno jest maksymalizacja przepływów pieniężnych. Z pewnością duże kwoty pozytywnie wpływają na działalność przedsiębiorstwa. Im więcej przepływów gotówki i obrotów, tym większe zyski odnosi przedsiębiorstwo, a przede wszystkim staje się w oczach innych godnym zaufania.

Kolejnym celem jest maksymalizacja zysków i automatycznie minimalizacja kosztów. Kiedy koszty są niewielkie, a zyski znacznie większe, to po prostu więcej gotówki pozostaje dla firmy. Ta z kolei może z nią robić co tylko zechce, dać podwyżki dla pracowników, zainwestować gotówkę w sprzęt, w nowe produkty, a może usługi. Z pewnością maksymalizacja zysków przy minimalnych kosztach jest celem do którego dąży każde przedsiębiorstwo, nastawione na sukces.

Trzecim celem i już ostatnim jest maksymalizacja wartości przedsiębiorstwa. Im lepiej funkcjonuje firma, tym większe zyski odnosi, a co za tym również idzie, staje się coraz bardziej wartościowa. Takie firmy postrzegane są w oczach otoczenia bardzo pozytywnie. Potencjalni klienci chcą stać się prawdziwymi klientami. Potencjalni kontrahenci coraz poważniej rozważają ewentualność rozpoczęcia współpracy. Po prostu firma odnosi kolejne zyski i sukcesy.

Kiedy zarządzanie płynnością finansową zmierza ku wyznaczonym celom, istnieje duże prawdopodobieństwo, że je bez problemu osiągnie. Jedynie prawidłowe zarządzanie firmą i podejmowanie zaplanowanych, przemyślanych działań, prowadzi do sukcesu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nikt jeszcze nie skomentował.

Zostaw swój głos.